Praktické rady, jak šetřit auto a zajistit mu delší životnost

ženy

Auta jsou součástí našich životů a není rodina, která by neměla alespoň jedno auto v garáži či na parkovišti. I když v současnosti je větší poptávka právě po ojetých autech, chceme, aby nám auto, ať už je nové, nebo ojeté, sloužilo dlouhá léta. Chcete-li šetřit auto a zajistit mu delší životnost, co všechno pro to musíte dělat?

Brzděte motorem
Opotřebovaný brzdový systém, zejména brzdové plotýnky, jsou velmi nepříjemnou záležitostí a auto prakticky znefunkčňují. Když brzdy nejsou ve 100% stavu, nelze auto nadále využívat. Brzdění motorem má šetřit kvalitní brzdové destičky a celý brzdový systém. Brzdění motorem by se mělo využívat, když jedete v kopce. Dělá se to tak, že zařadíte nižší převodový stupeň a nemačkáte ani plyn, ani nožní brzdu.

Omezte krátké trasy
Chcete-li své auto šetřit, zkuste omezit krátké trasy. Na prvních kilometrech po studeném startu bývá opotřebování největší. Spouštění motoru za studena vám může v budoucnu způsobit nemalé problémy.

Časem vám může činit problémy právě setrvačník, jehož úkolem je vyrovnávat nepravidelnosti chodu pístového motoru. Akumuluje energii do formy kinetické energie rotujícího kola.
Zkuste proto omezit krátké starty a prodloužíte tak životnost motoru.

Vyhýbejte se vysokým otáčkám
Šetřit auto a prodloužit jeho životnost můžete i tak, že se budete vyhýbat vysokým otáčkám. Pokud se nebudete vyhýbat vysokým otáčkám, hrozí vám větší opotřebování motoru. Motor je důležitá součást auta a zároveň i jedna z největších investic. Pokud se porouchá, proto se vyhýbejte vysokým otáčkám a zajistěte svému auto delší životnost.

Životnost auta prodloužíte i pravidelným čištěním podvozku od posypové soli, výměnou motorového oleje, ale také vyhýbáním se výtlukům. Životnost auta není neomezená a pokud se o auto nestaráme, nemůžeme čekat, že nám vydrží roky bez jakýchkoli návštěv autoservisu.


Tip redakce: Nedělá vám alkohol dobře? Vyzkoušejte ten nejlepší alkohol tester.


- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora