Poznejte sílu koně. Vsaďte na ašvagandu a užijte si příliv energie

ženy

Ašvaganda (lze psát také jako ašwaganda, botanický název Withania somnifera) je v ájurvédě důležitou bylinou. Po staletí se používá k léčbě mnoha nemocí a k posílení organismu. Sanskrtský název ašvaganda, který se překládá jako „ta, která voní po koních“, pochází z rčení, že bylina poskytuje tak silnou vitalitu, že ji lze přirovnat k síle koně.

Jak účinkuje ašvaganda?

Ašvaganda je silný adaptogen, což znamená, že pomáhá tělu přizpůsobit se stresu. Je účinným tonikem pro nervový systém a může pomoci zlepšit spánek, koncentraci a paměť. Používá se také při potlačování příznaků úzkosti a deprese. Ašvaganda je známá svou schopností zvyšovat hladinu energie, vytrvalost a vitalitu. Mezi další prokázané účinky ašvagandy patří například snižování hladiny cukru v krvi, snižování stresu a úzkosti, zlepšení funkcí mozku, regulace funkce štítné žlázy, ochrana před srdečními chorobami, posílení imunity a další. Na trhu je mnoho doplňků stravy s ašvagandou, je ale důležité vybrat si kvalitní produkt.

Jak užívat ašvagandu?

Nejčastěji se používá kořen rostliny ve formě mletého prášku. Obvykle se užívá ve formě kapslí, přičemž doporučená denní dávka je 600 až 1000 mg. Ašvagandu lze užívat dlouhodobě. Nejsou známy žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Ašvaganda je obzvlášť vhodná pro osoby s konstitucí (dóšou) váta. Užívat ji mohou i ti, kteří mají konstituci kapha. I těm může být prospěšná. Dóše pitta neuškodí, ale ani výrazně nepomůže.

A co další stimulanty?

Kromě ašvagandy si jako přírodní stimulační prostředky můžete dopřát také ženšen anebo třeba guaranu. Ženšen dodává energii. Pomůže vám soustředit se a zvýšit výdrž. Guarana je přírodním zdrojem kofeinu. Může zlepšit vaši bdělost a duševní soustředění. Ašvagandu i ženšen lze užívat společně. Ženšen je také známý tím, že má uklidňující účinky, což může pomoci vyrovnat případné potencionální vedlejší účinky ašvagandy. Jestliže cítíte, že máte nedostatek energie, zkuste se zaměřit také na doplnění některých vitamínů. Jak doplníte vitamíny D, C anebo E? Jejich primárním zdrojem by měla být strava. Sáhnout ale můžete i po přírodních doplňcích stravy v podobě tablet.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora