5 zajímavostí ze světa fotbalu

ženy

Fotbal je jedním z nejoblíbenějších sportů na světě. Lidí rozděluje i spojuje. Mnohé inspiruje a v neposlední řadě také pomáhá. Ať už si občas sami rádi zakopete, nebo upřednostňujete sledování z pohodlí domova, podívejte se na 5 zajímavých věcí z fotbalového prostředí, které jste možná nevěděli.

5 zajímavostí ze světa fotbalu

Fotbal v číslech
Během jednoho zápasu naběhají hráči průměrně 11 km. Ten nejrychlejší gól v historii fotbalu vstřelil fotbalista Nawaf Al Abed, a to jen 2 vteřiny po výkopu. Za stejně krátkou dobu od úvodního hvizdu dostal fotbalista Lee Todd červenou kartu, což je nejrychleji udělená červená karta v historii. Za zmínku stojí také start kariéry bývalého nejlepšího fotbalisty světa Ronaldinha. Média si ho všimli v jeho 13 letech, když se svým týmem vyhrál 23-0 a všechny góly dal on sám. Každý gól na hřišti bývá vzápětí slaven, přičemž se občas někdo zraní. Dokonce více než 1 z 20 úrazů je způsobeno oslavou gólu. Čas od času se zraní i fanoušci, největší tragédie se odehrála v roce 1964, kdy rozhodnutí rozhodčího v zápase mezi Argentinou a Peru vedlo ke vzpouře. Zranilo se 500 lidí a 300 fanoušků dokonce zemřelo.

Vývoj fotbalového míče
Historie fotbalu sahá až do starověku, kdy se především v Číně, Řecku a Římě hrály fotbalové hry nohama a vzdáleně tak připomínaly fotbal. Míče nahrazovaly přírodní materiály, například nafouknutý prasečí močový měchýř nebo zvířecí srst zabalená do kůže. Takové balóny se však často trhaly a měly nepravidelný tvar. Gumový míč byl vynalezen až v polovině 19. století, kdy americký chemik Charles Goodyear vymyslel metodu, jak vulkanizovat kaučuk. Zajímavostí také je, že dříve měly míče tmavou barvu. S rozvojem televizorů však vyšlo najevo, že tmavý míč není na černobílé obrazovce příliš dobře vidět, proto je dodnes typickou barvou míče bílý.

Lay’s kope za lepší dětství
Značka Lay’s je oficiálním partnerem Ligy mistrů UEFA již od roku 2015, kromě toho však podporuje sport i v těch nejnebezpečnějších oblastech arabského světa. Spolupracuje totiž s Nadací UEFA pro děti a AFDP a společnými silami se jim podařilo vybudovat fotbalové hřiště v uprchlických táborech Zátáří a Azraq v severním Jordánsku a také v Egyptě. „Hřiště byla vybudována, aby pomohla vytvořit místo, kde si mladí lidé mohou užívat volného času, ai ve válečném období zůstat dětmi…“, poznamenal prezident UEFA Aleksander Čeferin. Vedle nových hřišť se tamní fanoušci těší z promítání zápasu Ligy mistrů, které mohou v mládežnických centrech sledovat zdarma. Když budete Ligu mistrů s Lay’s Strong sledovat vy, vzpomeňte si jaký dosah tato značka má.

Legenda „Pepi“
Víte, kdo drží absolutní prvenství v počtu nejvíce vystřelených branek? Není to Pelé ani Romário, nejlepším střelcem v dějinách fotbalu je československý fotbalista Josef Bican. Narodil se sice ve Vídni, ale za svůj domov považoval české město Sedlice. Talentovaný fotbalista, který se přezdíval „Pepi“ má na svém kontě 805 oficiálně uznaných branek. Kdyby se započítaly i přátelské zápasy, dostaneme se až na neuvěřitelných 5000 branek. Po působení v Rakousku odešel hrát za Slavii Praha. V roce 2001 byl prohlášen králem ligových střelců 20. století a krátce nato v 88 letech zemřel.

Více než stadion
Největším fotbalovým stadionem v Evropě je Camp Nou ve španělské Barceloně, kde se přes tribunu táhne nápis Més que un club – Více než klub. Zajímavostí je, že se uvnitř nachází kaple, kterou navštívil i sám papež Jan Pavel II. V roce 1982 odsloužil na trávníku Campu Nou slavnostní mši, které se zúčastnilo 120 tisíc věřících. Vůbec nejvíce fanoušků sledovalo zápas na brazilském stadionu Maracaná. V roce 1950 tam finálový zápas mistrovství světa mezi Brazílií a Uruguayem navštívilo téměř 200 tisíc lidí. Mezi architektonicky nejzajímavější sportovní stánky na světě patří německý stadion Veltins-Arena, který se pyšní vysouvací hrací plochou, zatahovací střechou nebo zasouvací tribunou. Jedinečný je i způsob zásobování stadionu, vede tam potrubí z nedalekého pivovaru, žízeň tam tedy rozhodně mít nebudete.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora