Jaký je rozdíl mezi destilátem a lihovinou?

ženy

Pokud si rádi pochutnáváte na kvalitním alkoholu, měli byste o něm co – to i vědět. Jako pravý gurmán a fajnšmekr musíte z rukávu sypat i rozdíly mezi jednotlivými druhy alkoholu. Čím se například liší destiláty od lihovin?

Pojďme pěkně po pořádku. Destilát a lihovina jsou alkoholické nápoje, jejichž základní složkou je ethanol. Ten se získává fermentováním nebo jinak řečeno, kvašením cukrů. Hovoříme-li o destilátech, kvas je tvořen čistým ovocem, kvasí ovocné cukry, tedy i původ získaného alkoholu je výsostně ovocný.

Při výrobě lihovin – jak nám již napovídá i samotný název, je hlavní složkou líh. Jak se tato primární složka lihovin získává? Obvykle to není z ovocného kvasu, ale z jiných surovin, nejčastěji z obilí. Lihovina tedy primárně není ovocný produkt, zatímco původ destilátu je jednoznačně ovocný.

Do lihovin se přidává i část destilátu, není to ovšem pravidlem. Ovšem platí, čím vyšší podíl pravého ovocného destilátu v lihovině, tím exkluzivnější alkohol. Není ničím výjimečným, že lihoviny se ochucují a aromatizují, aby byla jejich chuť lahodnější, jemnější a lepší.

Jak poznáme kvalitu?
Při výrobě destilátů je mimořádně důležitou částí samotný sběr a výběr ovoce. Exkluzivní alkoholy obsahují to nejkvalitnější a nejzralejší ovoce, které dokonale podtrhne chuť nápoje a dodá mu to správné aroma. Po zpracování ovoce, založení kvasu a „prokvašení“ – přeměně cukru na alkohol, přichází na řadu samotné pálení v destilačním kotli, kde kvas projde destilací.

Jak mezi sebou odlišíte jednotlivé druhy a typy tak, abyste si vybrali kvalitu? Vždy si dívejte etikety, na kterých se nacházejí všechny potřebné údaje. Lihovina by ze zákona neměla používat názvy s koncovkou – ice (meruňkovice, hruškovice, třešňovice, dřínkovice aj.), u destilátu toto omezení neplatí.

Označení destilátu koncovkou – ica je časté a zažité, není to však pravidlem, existují i ​​destiláty, které v názvu koncovku – ica nemají, ale i tak se těší velké popularitě. Chcete-li si připíjet jen tím nejkvalitnějším alkoholem, vhodné je prohlédnout si jeho složení a zadní etiketu, která podrobně rozepisuje jednotlivé složky a obsahuje i konkrétní informaci o tom, zda se jedná o destilát nebo lihovinu.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora