I mezi vitamíny funguje spolupráce

ženy

V posledních letech se velmi často mluvilo o vitamínu D v souvislosti s obranyschopností našeho organismu a prevenci v čase se zvýšeným rizikem respiračních onemocnění. Má však mnoho dalších účinků, které násobí další vitamíny, jako je třeba K2. Jak vypadá jejich spolupráce v těle?

Jednotlivé vitamíny mají různé funkce a účastní se desítek metabolických procesů v těle. Kombinace vitaminů D3 a K2 je skvělá především z pohledu zvýšení účinnosti a doplnění se navzájem. Užívat vitamín D3 bychom měli především pokud jsme ve stresu, máme namáhavou fyzickou práci, sportujeme, trápí nás nějaké onemocnění a chceme podpořit imunitu. Tělo si jako jeden z mála umí vitamín D3 vytvořit syntézou z pokožky, na kterou dopadalo sluneční záření. V naší zeměpisné šířce a s ohledem na střídání ročního období však mimo léto trpí většina populace nedostatkem vitamínu D3 a je nutné ho doplňovat z vnějších zdrojů. Pomáhá nám udržovat správný stav kostí a zubů, ovlivňuje imunitní systém a zajišťuje vstřebávání vápníku a fosforu.

Abychom jeho účinky využili, je spolu s ním vhodné užívat také vitamín K2. Ten zabraňuje usazování vápníku v cévách a tkáních, ve kterých je nežádoucí, a směřuje ho do kostí a také chrání náš organismus před kardiovaskulárními onemocněními a civilizačními chorobami. V omezeném množství si ho naše tělo umí také vytvořit za pomoci bakterií, je to však velmi nedostačující a ani ze stravy ho nemůžeme získat tolik, kolik by bylo potřeba. Najít ho můžeme v kysaném zelí, mase, vejcích, ořeších nebo rybách. Objeven byl v roce 1929 v souvislosti se srážlivostí krve zubním lékařem a existují dvě hlavní formy. K1, který se nachází v rostlinách, třeba v listové zelenině a K2, který je v potravinách živočišného původu a také v těch, které jsou fermentované, jako právě kysané zelí. Možná je i forma K3, která se však vyrábí synteticky a nemá přirozený původ.

Kombinaci potřebných vitamínů nejlépe doplníme z potravinových doplňků, protože není v našich silách jakkoli spočítat doporučenou denní dávku, kterou naše tělo potřebuje, a doplnit ji pouze ze stravy.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora