Paradoxní je, že slonovina, symbol nebývalého luxusu, sama o sobě prakticky nemá žádnou hodnotu. To, co z ní dělá tak nesmírně drahý obchodní artikl a zároveň značnou vzácnost, je kulturní kontext.
V Africe byl tento materiál po tisíce let vnímán jakožto zosobnění sociálního statusu svého majitele. A to jednoduše proto, že slonovina pochází ze slonů, což jsou zvířata, jichž si na kontinentu mimořádně váží.

Ač se jednalo historicky o surovinu skutečně pouze ze slonů, konkrétně většinou ze slona afrického a indického, stala se tato zvířata chráněným druhem, což vedlo k nutnosti materiál nahradit. Dnes se tak pro stejný účel používají dokonce i zuby hrochů, narvalů, lachtanů a divokých prasat.
Slonovina je tedy výhradně organického původu. Je specifická tím, že ochotně absorbuje vlhkost. Díky tomu v čase tmavne nebo žloutne a na povrchu se vytváří patina. Ta by se jednoznačně neměla odstraňovat, neboť je indikátorem stáří předmětu.
Uplatňuje se pro výrobu sošek, těžítek, samotné sloní kly se i vyřezávají, ale také slouží pro vytváření šperků. Právě šperky se slonovinou představují zcela unikátní způsob využití. Mezi jinými vynikají specifickou přírodní krásou. Objevte ji i vy. Například se vyrábějí přívěsky.