Nadchází konec nošení obleku v práci?

ženy

Práce na home-office přinesla jisté zmírnění požadavků na formální oblečení. Nepředpokládáme, že by někdo opravdu pracoval doma za počítačem celé dny v pyžamu, přesto je velmi pravděpodobné, že mnozí slevili ze svých nároků a netrávili doma svou pracovní dobu v obleku. Tato skutečnost měla společně s prohlubováním ekonomické krize za následek znatelný pokles prodeje pánských obleků. Je možné, že to bude mít také dopad na to, zda bude oblek v rámci dress code povinný, nebo se budeme s obleky v pracovním prostředí setkávat stále méně často?

S oblekem přichází větší profesionalita

Šaty dělají člověka, a u obleku to není jinak. Pokud vidíme někoho v obleku, máme pocit, že je tento člověk inteligentní, profesionální a vždy reprezentativní. Mnohé firmy to vědí, proto u svých zaměstnanců nošení obleku podporují. Jedná se o maličkost, která ale může udělat velkou změnu v tom, jak vás bude vnímat zákazník. Mnozí zaměstnanci byli klienty považováni za schopnější a zkušenější jen na základě toho, že oproti svým kolegům měli oblek. Je potvrzeno, že nošení obleku má podobný efekt i na samotné zaměstnance – cítí se profesionálněji a pomáhá jim to soustředit se více na práci. Pokud má někdo v rámci společenské interakce oblek, vnese to do ní vyšší úroveň respektu a zdvořilosti a zároveň to ukazuje na důležitost dané schůzky.

Dobrovolnost?

V mnohých firmách je to v současnosti tak, že už obleky nejsou povinné. V rámci dress code se povoluje smart casual, tedy košile a společenštější kalhoty, a většinou si s tím lidé vystačí. Oblek je brán jako jakýsi nadstandard. S ohledem na rozvoj hybridní formy práce a práce z domova je to pochopitelné. Jak zaměstnanci tráví více a více času v prostředí domova, už si zkrátka odvykli chodit v obleku. Přesto se dá předpokládat, že obleky z pracovního prostředí nezmizí úplně, i když budou na ústupu. U některých povolání, která si vyžadují vysoký respekt od klientů, jako jsou například právníci, se dá počítat s tím, že obleky součástí dress code zůstanou i nadále. Inzerce práce zdarma nyní v online vyhledávači pracovních příležitostí Jobsi.cz.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora